Zdecyduj się na wykonanie badania jakości wody

Woda płynąca z naszych kranów z reguły nie jest najwyższej jakości. Oczywiście, dopuszczona do użytku musi spełniać wszelkie normy jakościowe, niemniej jednak w rzeczywistości wskaźniki jakości takiej wody często mieszczą się w górnych lub dolnych granicach, a w dodatku jakość wody poprawia się przy użyciu dużej ilości chloru, który oczywiście nie wpływa na nasze zdrowie najlepiej. Jeżeli więc chcemy mieć pewność czy woda płynąca z naszego kranu nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie powinniśmy wykonać badania wody.

Jak je wykonać? Konieczne jest skorzystanie z badań fizykochemicznych lub bakteriologicznych w profesjonalnym laboratorium. Tego rodzaju badania wykonać można np. w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub w prywatnym laboratorium, które świadczy tego rodzaju usługi. Jeżeli podejrzewamy, że jakość naszej wody nie jest najlepsza i chcemy poprawić jej jakość poprzez zainstalowanie specjalnych filtrów oczyszczających wodę, wówczas bardzo często firmy oferujące tego rodzaju urządzenia wykonują badania wody, wliczając je w cenę danego urządzenia. Wydaje się, że tego rodzaju rozwiązanie jest bardzo wygodne, jednak jeżeli chcemy tylko dowiedzieć się jakiej jakości jest nasza woda, wówczas powinniśmy pobrać próbkę wody do specjalnego pojemnika, który można kupić lub wypożyczyć za kaucją z laboratorium i jeszcze w tym samym dniu ją do niego dostarczyć. Oczywiście więcej szczegółowych informacji udzieli nam pracownik laboratorium. Warunkiem przeprowadzania badania wody jest wypełnienie zlecenia, w którym określimy zakres analizy. Może ona obejmować np. tylko badanie właściwości fizykochemicznych wody lub zawierać więcej informacji, dotyczących np. analizy mikrobiologicznej.Regularnie należy sprawdzać jakość wody

Kiedy już zostaną przeprowadzone badania wody, wówczas uzyskane wyniki porównuje się z normami wzorcowymi , zamieszczonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia, z dn. 29 marca 2007, o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zazwyczaj na wyniki badań czeka się kilka dni, a zawierają one orzeczenie o przydatności wody do picia i na potrzeby gospodarcze lub też zalecenia związane z jej uzdatnianiem. Co ciekawe, nierzadko bywa tak, że choć według przepisów jakość danej wody spełnia wszelkie normy, to jednak w dalszym ciągu jej jakość jest niezadowalająca. Co prawda nie wpływa ona negatywnie na nasze zdrowie i można spożywać ją bez obaw, ale jej smak może pozostawiać wiele do życzenia lub może być ona bardzo twarda. W takiej sytuacji konieczne jest skonsultowanie sytuacji ze specjalistą, który pomoże wybrać nam odpowiednie do naszych potrzeb urządzenie do uzdatniania wody. Ich wybór obecnie na rynku jest ogromny, dlatego każda osoba będzie mogła znaleźć rozwiązanie odpowiadające jej zarówno pod względem użyteczności jak i ceny.

Warto jeszcze poświęcić kilka zdań na temat ceny badania wody. Otóż jest ona uzależniona od zakresu badań. Pełne badania, zawierające informacje co do właściwości fizyko-chemicznych i bakteriologicznych to koszt od 350 do 500 zł. Nie jest to więc niska cena, niemniej jednak jeżeli przeczuwamy, że z naszą wodą jest coś nie tak, to nie ulega wątpliwości, że powinniśmy się zdecydować na przeprowadzenie tego rodzaju badań. Warto również wiedzieć, że istnieje możliwość zlecenia badania, którego celem będzie ustalenie obecności (czy też ilości) konkretnego pierwiastka w naszej wodzie. W tego rodzaju sytuacji cenę badania ustala się indywidualnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s