Operat wodno prawny – fanaberia czy konieczność?

Nie jest tajemnicą, że działalność każdej firmy obramowana jest szeregiem wytycznych, do których, chcąc nie chcąc, przedsiębiorca musi się dostosować. Nie jest także tajemnicą, że zagęszczenie komplikacji, jakie wspominamy przedsiębiorca napotyka, na drodze do ich uzyskania wspomnianych uprawnień, jest co najmniej zniechęcające. Oczywiście pozostaje kwestia subiektywnego poczucia zasadności podejmowanych wysiłków – jednak jest to temat na inny artykuł. Poniższy tekst poświęcony jest celowości zmagań, jakie należy podjąć w przypadku zabiegania o pozwolenie wodnoprawne.

Ogólnie rzecz ujmując, jeżeli działalność firmy wymaga, pobierania oraz odprowadzania wody jej właściciel jest zobowiązany, do nabycia wspominanych praw, czyli pozyskania dokumentu, jakim jest operat wodnoprawny. Stosowna ustawa, w myśl której narzucona zostaje ten obowiązek, wyznacza dziesięć konkretnych przypadków, jasno określających okoliczności ubiegania się o licencję wodno prawną; i to właśnie ich omówieniem, zajmiemy się w pierwszej kolejności.

Zdrowe akweny wodne to jeden z kluczowych aspektów prawidłowego funkcjonowania ekosystemuPierwszy punkt dotyczy przypadku, w którym działalność przedsiębiorstwa wymaga korzystania z wód, czy to poprzez pobieranie i odprowadzanie wody powierzchniowej, czy też przez odprowadzanie ścieków, powstałych na skutek aktywności produkcyjnej, gospodarczej, etc. Pozycja druga określa sytuację, w której dochodzi do ingerencji w strukturę terenu przylegającego do zbiorników wodnych; ingerencji mającej wpływ na przepływ wody. Punkt trzeci określa, natomiast sytuację, w której działalność firmy pociąga za sobą konieczność wykonania urządzeń wodnych. Pozycja numer cztery ma związek z rolniczą eksploatacją ścieków, która swoim zakresem wychodzi poza zwyczajowe korzystanie z wód. Pozycja numer pięć, z kolei ma związek z konsekwencją naszej działalności, jaką jest długoterminowe obniżenie poziomu wody podziemnej, a jej podwyższenie określane jest przez punkt szósty. Wytyczne z punktu siódmego opisują sytuację, w której działalność firmy lub przedsiębiorstwa będzie związana z koniecznością składowania ścieków oraz innych pobocznych efektów działalności, w obszarze górniczym (powstałym z myślą o wodach leczniczych). Założenia z punkt ósmego mają związek z działalnością wymuszającą konieczność odwodnienia wykopów lub też obiektów budowlanych, jak i zakładów górniczych. Punkt przedostatni, dziewiąty, opisuje sytuację, w której przedsiębiorstwo będzie zmuszone do odprowadzania do wód treści mających wpływ na rozwój glonów. I w końcu pozycja ostatnia, opisująca okoliczność wprowadzania ścieków przemysłowych o wysokim odczynniku szkodliwości, do urządzeń kanalizacyjnych, lub też urządzeń będących własnością innych podmiotów.

Reasumując: stosowne pozwolenia, które umożliwią odpowiednie funkcjonowanie firmy, mają na celu zminimalizowanie skutków ubocznych, będących nieuniknioną konsekwencją jej działalności. Ochrona środowiska w przedsiębiorstwie to priorytetowa kwestia, której konieczność nie powinna być traktowana jako nieunikniona uciążliwość, lecz jako nasz własny wkład w kondycję otaczającego nas świata.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s